În Marea Britanie nu se vor mai introduce restricții decât în ultimă instanță, indiferent de cazurile de infectări, încercându-se astfel să se obțină mijloacele pentru a putea trăi cu virusul, a declarat, sâmbătă, ministrul britanic al Sănătăţii, Sajid Javid, relatează AFP, citată de Agepres.
„Restricţiile asupra libertăţii noastre nu trebuie introduse decât în ultimă instanţă”, a declarat Javid, potrivit sursei citate. Ministrul Sănătății a subliniat că trebuie obţinute mijloacele pentru a putea trăi cu virusul, prin vaccinare, tratamente şi depistare masivă.
Marea Britanie, una din ţările puternic afectate de pandemie, cu peste 148.600 de morţi, înregistrează în fiecare zi noi recorduri de contaminări, bilanţul de vineri pentru 24 de ore fiind de peste 189.000 de infectări.
În Marea Britanie, rata de vaccinare depășește 70%.

- Pană masivă de curent în Spania, Portugalia și în anumite zone din Franța. Reacția Comisiei Europene și apelul ministrului Energiei către români - 28 aprilie 2025
- Primăria Capitalei a aprobat marșul LGBT pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor - 28 aprilie 2025
- Europarlamentarul Claudiu Târziu, înainte de alegerile prezidențiale de duminică: România se găsește în mijlocul unui uragan geopolitic ale cărui consecințe ar putea fi dramatice pentru unele națiuni din estul Europei - 28 aprilie 2025