România a devenit campioană mondială la înot, în proba de ştafetă 4x100m liber masculin, după performanţa de noaptea trecută de la Campionatul Mondial de Juniori 2022, desfăşurat în Lima, Peru.
Din echipa României care a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial fac parte David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, anunță Antena3.
Cei patru români s-au impus în finală în 3:18.84, cu un avans de aproape o secundă și jumătate față de urmăritori, într-o cursă pe care au dominat-o de la start și până la final.
David Popovici, campionul mondial și european și deținătorul recordului mondial la 100m (46.86) a înotat primii 100m în 47,07 şi a oferit un avans de 2.68 secunde colegilor.
Avansul s-a diminuat înainte de ultimul schimb la 0.81, însă Patrick Dinu nu a cedat presiunii și a adus prima medalie de aur pentru România la Mondialele de juniori din Peru. Podiumul a fost completat de echipele Franţei (3:20.29) şi Lituaniei (3:20.41).
- Valul de concedieri continuă în România: peste 1.500 de angajați afectați. OMV Petrom și Oracle, printre companiile care reduc personalul - 6 noiembrie 2025
- Nicușor Dan, la NATO-Industry Forum: Pacea și securitatea nu sunt niciodată garantate. Reînarmarea nu este o alegere, este o necesitate - 6 noiembrie 2025
- Credința românilor: Peste 315.000 de pelerini s-au închinat prin Sfântul Altar al Catedralei Naționale - 6 noiembrie 2025

Felicitari!