Suporterii din Qatar, gazda Campionatului Mondial de Fotbal din acest an, au ținut portrete cu fotografii cu fotbalistul Mesut Özil în timp ce își acopereau gura, răspunzând astfel la gestul de protest al germanilor înaintea meciului cu Japonia, scrie Le Soir, citat de Marius Tucă.
Când au intrat la Cupa Mondială împotriva Japoniei, echipa Germaniei a hotărât să-și acopere gura pentru a denunța „cenzura” , protestând împotriva faptului că FIFA și Qatar au interzis Mannschaft-ului să poarte o banderolă în sprijinul comunității LGBT.
În Qatar, atitudinea Germaniei nu a plăcut, iar în tribunele stadionului Al-Bayt unde a avut loc meciul dintre Mannschaft și Spania, spectatorii locali au expus portretul lui Mesut Özil, acoperindu-și și ei gura.
Fostul mijlocaș german de origine turcă a anunțat în 2018 că părăsește selecționata germană în fața „rasismului” a cărui victimă fusese. „Cu inima grea și după multă atenție, din cauza evenimentelor recente, nu voi mai juca pentru Germania în meciuri internaționale atâta timp cât voi simți rasism și lipsă de respect față de mine”, a spus el, la acea vreme, pe Twitter.

- „Rusaliile negre”. 74 de ani de la deportările în Bărăgan - 17 iunie 2025
- Proiectul USR privind platformele sociale a trecut tacit de Senat: Postările considerate ilegale, eliminate în cel mult 15 minute de la publicare - 17 iunie 2025
- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare): Legea Vexler este antinațională și va accelera procesul de rescriere a istoriei recente - 16 iunie 2025