După George Simion, a venit rândul lui Claudiu Târziu să fie acuzat că ar avea interdicție în Ucraina. Informația a apărut, joi, într-o publicație online, care susține că documentul privind interdicția europarlamentarului Claudiu Târziu în Ucraina ar fi fost furnizat de Serviciul de Securitate (SBU) de la Kiev.
Articolul nu prezintă vreun detaliu despre acest subiect, în schimb reia mai multe acuzații false, vehiculate de publicația „În linie dreaptă”, în ceea ce privește unele declarații făcute de Claudiu Târziu în legătură cu Ucraina.
În replică, Claudiu Târziu a transmis, pe Facebook, că „nu îl sperie securiștii ucraineni și nici agenții lor de influență din România!”.
Redăm integral mesajul europarlamentarului Claudiu Târziu:

- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare) critică legea USR privind cenzura online: Este un atac direct la libertatea de exprimare - 17 iunie 2025
- „Rusaliile negre”. 74 de ani de la deportările în Bărăgan - 17 iunie 2025
- Proiectul USR privind platformele sociale a trecut tacit de Senat: Postările considerate ilegale, eliminate în cel mult 15 minute de la publicare - 17 iunie 2025