Alegeri prezidențiale cu repetiție. Secțiile de votare s-au deschis, duminică, 4 mai, la ora 07.00. Românii își aleg noul președinte

Peste 18 milioane de români sunt așteptați la urne, duminică, 4 mai 2025, pentru a-și alege viitorul președinte, în cadrul unui nou tur de scrutin organizat după anularea alegerilor prezidențiale din 2024.

Secțiile de votare s-au deschis dumincă dimineață. Pentru aceste alegeri, au fost organizate 18.979 de secţii de votare pe teritoriul României şi 965 de secţii de votare în străinătate.

Potrivit Autorității Electorale Permanente (AEP), numărul total al alegătorilor înscriși în listele electorale permanente este 17.988.031 de cetățeni. Numărul total de cetățeni români cu domiciliul în străinătate care figurează cu drept de vot la acest scrutin este 1.016.350 de persoane.

Votul în ţară a început, duminică, ora 07:00, şi se încheie la ora 21:00, cu posibilitatea prelungirii până la ora 23:59 pentru cetăţenii care, la ora 21:00, se află în sediul secţiei de votare, precum şi pentru cei care se află la rând în afara sediului secţiei de votare pentru a intra în localul de vot.

Votul în străinătate a început în 1 mai, la ora 22.00, ora Românei, odată cu deschiderea secţiei de votare din Auckland, Noua Zeelandă. Până acum, au votat peste  400.000 de români din Diaspora.


Ne puteți urmări și pe Telegram: https://t.me/RevistaRost


Spune-ți părerea

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.