Electrificarea forțată a industriei de mașini nu va salva omenirea, dimpotrivă, o va condamna la ruină, a avertizat, în plenul Parlamentului European, Claudiu Târziu, președintele CNC AUR și liderul delegației partidului în PE.
„Obsesia eco-birocraților de a salva planeta, interzicând comercializarea automobilelor alimentate cu combustibili fosili, este o utopie, o fantezie primejdioasă, ale cărei teribile consecințe devin din ce în ce mai vizibile.
Din cauza unor obiective iraționale și imposibil de atins, industria auto se află în pragul falimentului. Plafonul impus de Comisie privind scăderea limitei medii a emisiilor este unul absurd, iar depășirea acestuia va însemna prăbușirea financiară a producătorilor. Ambiția unora de a renunța la mașinile cu motoare cu ardere internă în favoarea vehiculelor electrice se dovedește, pe zi ce trece, una fără discernământ și din ce în ce mai regretabilă.
Electrificarea forțată a industriei de mașini nu va salva omenirea, dimpotrivă, o va condamna la ruină”, a spus liderul delegației AUR în PE, europarlamentarul Claudiu Târziu.
Declarația a fost făcută, marți, în cadrul dezbaterii Criza cu care se confruntă industria auto din UE, închiderile potențiale de uzine și necesitatea de a mări competitivitatea și de a păstra locurile de muncă în Europa
Votarea acestei dezbateri va avea loc în cadrul unei viitoare sesiuni PE.
- Programul de vizitare a Catedralei Naționale în perioada 24 decembrie 2025 – 8 ianuarie 2026 (comunicat) - 20 decembrie 2025
- Protest în Capitală față de Legea Vexler. Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare): Tăcerea ne face complici! Această lege nu trebuie promulgată - 19 decembrie 2025
- Acord în UE: 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, în 2026 și 2027. Ungaria, Slovacia și Cehia nu participă la împrumut - 19 decembrie 2025

Pe de-a-ntregul adevarate cele declarate , insa ma surprinde faptul ca este omis scopul pentru care au loc toate manevrele legate de asa zisa salvare a planetei : tocmai ruina si distrugerea , si nu doar a industriei de automobile .
Pentru a se putea re-construi o alta lume, cea Noua, care sa arate ca un cosmar si ale carei semne se vad de pe acum pentru cei ce au ochi sa vada si minte sa priceapa ceea ce vad sau ce aud .
Consider insa ca omisiunea a fost deliberata, pentru a nu-i infricosa pe cei multi si mai slabi de inger .