Comisia Europeană, despre costurile împrumuturilor SAFE: Ratele dobânzilor vor fi suficient de interesante pentru a ne asigura că România nu se va „îneca” cu acestea

România contractează aproape 17 miliarde de euro prin mecanismul european SAFE, a doua cea mai mare sumă împrumutată de un stat membru, fără să știe deocamdată ce dobândă va plăti.

Cel puțin aceasta este concluzia declarațiilor făcute miercuri, la Bruxelles, de Thomas Regnier, purtător de cuvânt al Comisiei Europene, potrivit informațiilor transmise de TechRider.

Întrebat cât ar putea fi dobânda pentru România, Regnier a răspuns:

„Credem că ratele dobânzilor vor fi suficient de interesante pentru a ne asigura că România nu se va «îneca» cu asta.”

Thomas Regnier a adăugat că aceasta este o discuție care încă are loc în cadrul Comisiei și că rata dobânzii va fi stabilită în momentul în care vor fi eliberate primele sume. Banii vor fi virați posibil în decembrie, dar cel mai probabil în ianuarie – februarie, potrivit lui Thomas Regnier.

„Este puțin prea devreme să spunem. Și va fi o rată a dobânzii comună. Din ceea ce înțeleg din discuțiile în curs, toate statele membre vor avea aceeași rată a dobânzii atractivă”, a adăugat el.

România a primit o alocare de 16,68 miliarde de euro prin SAFE. Țara noastră ar fi primit mai mulți bani dacă nu ar fi avut un deficit bugetar mare, a afirmat ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, într-un interviu pentru TechRider.

Pe lângă proiectele de înzestrare a armatei cu mașini de luptă pentru infanterie și arme de asalt, România vrea să finanțeze prin mecanismul european SAFE două nave de patrulare de coastă. De asemenea, Bucureștiul solicită fonduri pentru dezvoltarea de vehicule fără pilot – navale, terestre sau aeriene – și finanțarea unor proiecte de infrastructură care au utilizare duală, atât civilă, cât și militară, a mai spus ministrul Apărării.

Pe același subiect:

România se împrumută cu 16,68 miliarde de euro pentru achiziții militare prin programul SAFE, a doua cea mai mare alocare stabilită de CE

Claudiu Târziu, avertisment puternic: România se împrumută cu o sumă colosală în plină criză economică și susține producția de echipament militar pentru Ucraina

 

 


Ne puteți urmări și pe Telegram: https://t.me/RevistaRost


Spune-ți părerea

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.