Apa de la Spitalul Clinic de Urgențǎ pentru Copii „Sf. Maria” din Iași este neconformă, în probele prelevate fiind identificată prezența bacteriei Pseudomonas aeruginosa, în valori peste pragul de referință admis, a anunțat vineri seara ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
Analizele efectuate de DSP Iași au evidențiat, în două rânduri, scăderi ale concentrației de clor rezidual liber, parametru esențial pentru asigurarea dezinfecției apei potabile, sub limita minim admisă.
Această situație a favorizat colonizarea microbiologică a rețelei de apă din spital, motiv pentru care a fost necesară intervenția imediată a autorităților sanitare, precizează ministrul Sănătății.
În acest context, s-a dispus sistarea internărilor și a intervențiilor chirurgicale programate, precum și limitarea temporară a activității medicale.
Totodată, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a decis scoaterea din Rezerva de Stat a unei cantități de 14.500 de litri de apă potabilă îmbuteliată, destinată pacienților, aparținătorilor și personalului medical.
- Claudiu Târziu: Avem resurse naturale râvnite de marile puteri ale lumii, dar nu avem conducători care să le apere și să le valorifice în interes național - 3 februarie 2026
- Nou semnal către federalizarea Europei: Manfred Weber, liderul PPE, propune funcția de președinte al UE din 2029 - 3 februarie 2026
- România, prezentă la prima reuniune ministerială dedicată MINERALELOR CRITICE, organizată la Washington. Delegația este condusă de Oana Țoiu - 3 februarie 2026

Emigrantii au adus lepra in Cluj aici ce boala au adus?