PS Macarie, Episcopul Europei de Nord, a slujit, duminică, în satul natal Spermezeu, din județul Bistrița Năsăud.
Înainte de slujbă, clericii și credincioșii au mers în procesiune cu icoana Maicii Domnului.
„Noi, oamenii, avem nevoie întotdeauana de oameni. Suntem făcuți unul pentru altul, iar raiul nu putem să-l dobândim decât împreună, în comuniune de iubire. Fiindcă, iată, lucrarea tămăduitoare a Mântuitorului Iisus Hristos nu se săvârșește în izolare, în frică și în individualism, ci în comuniune de iubire lucrătoare”, a subliniat PS Macarie în cuvântul de învățătură rostit după Sfânta Liturghie.
Ce minunat e să avem oameni, ce minunat e să avem prieteni, așa cum a avut paraliticul vindecat de mântuitorul Iisus Hristos, a spus PS Macarie.

- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare): Legea Vexler este antinațională și va accelera procesul de rescriere a istoriei recente - 16 iunie 2025
- Recoltă record la grâu în România, cea mai mare de după 1997 (estimări) - 16 iunie 2025
- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare): Profesorii nu sunt o povară, iar cercetarea nu este o risipă. Fiecare drept ignorat și fiecare promisiune neonorată contribuie la prăbușirea educației românești - 16 iunie 2025