Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat luni că va fi emis un ordin conform căruia, pentru o perioadă de 30 de zile, vor fi suspendate internările şi intervenţiile chirurgicale, precum şi alte tratamente şi investigaţii medicale care nu reprezintă urgenţe şi care pot fi reprogramate, anunță Agerpres.
„După discuţiile cu colegii de la Ministerul Sănătăţii, analizele făcute la Centrul Naţional de Comandă şi Coordonare a Intervenţiei, discuţii cu mai mulţi manageri de spitale, suntem nevoiţi să emitem un ordin, pe 30 de zile, care prevede că începând cu data emiterii acestuia, managerii unităţilor sanitare publice cu paturi dispun măsuri pentru suspendarea internărilor, pentru intervenţii chirurgicale şi pentru alte tratamente şi investigaţii medicale care nu reprezintă urgenţă şi care pot fi reprogramate. Vor face acest lucru managerii unităţilor sanitare publice”, a spus el.
Arafat a precizat că aceste prevederi nu se aplică în cazul urgenţelor, al femeilor însărcinate care necesită controale obligatorii, al pacienţilor cu afecţiuni oncologice cronice sau care necesită proceduri de dializă, care trebuie să se prezinte periodic pentru monitorizare, investigaţii sau tratament.
Raed Arafat susține că decizia a fost luată deoarece în ultima săptămână numărul infecțiilor s-a dublat.
Totodată, managerii unităţilor publice cu paturi vor distribui personalul care devine disponibil către structurile care tratează pacienţii covid.
- 1920: Documente istorice la temelia Catedralei Mântuirii Neamului, simbol al unității de credință - 24 octombrie 2025
- Nicușor Dan, despre pactul european privind migrația: Nu avem problema, deci nu avem nicio preocupare față de problemă. Ce a spus președintele despre ajutorul pentru Ucraina - 24 octombrie 2025
- Europarlamentarul Claudiu Târziu critică bugetul UE pentru perioada 2028-2034: Majorează puternic cheltuielile pentru apărare, dar ignoră agricultura - 23 octombrie 2025

Comentariile sunt închise.