Curtea Constituţională a Sloveniei a acordat cuplurilor formate din persoane de acelaşi sex dreptul de a se căsători şi dreptul de a adopta copii în aceleaşi condiţii de care beneficiază şi cuplurile heterosexuale, informează DPA, citată de Agerpres.
Cele două decizii, care stipulează că precedentele legi slovene sunt incompatibile cu legislaţia adoptată împotriva discriminării, au fost pronunţate încă din data de 16 iunie, precizează un comunicat al Curţii Constituţionale din Slovenia.
Parlamentul de la Ljubljana a acordat Curţii Constituţionale un termen de şase luni pentru actualizarea legislaţiei. Chiar şi înainte de această actualizare, deciziile anunţate vineri vor intra în vigoare imediat, ceea ce înseamnă că partenerii de viaţă de acelaşi sex vor avea voie din punct de vedere legal să se căsătorească în Slovenia şi să adopte copii încă de vineri, în aceleaşi condiţii ca şi cuplurile heterosexuale.
Până vineri, cuplurile de acelaşi sex din Slovenia aveau voie să încheie doar parteneriate civile şi nu beneficiau de dreptul la adopţie.

- Polonia elimină impozitul pe venit pentru familiile cu cel puțin doi copii - 21 octombrie 2025
- Europarlamentarul Claudiu Târziu, prezent la protestul fermierilor de la Strasbourg: Fără securitate alimentară, nu există niciun fel de securitate! - 21 octombrie 2025
- Europarlamentarul Claudiu Târziu critică poziția ministrului Oana Țoiu față de summitul de la Budapesta: A ales rolul de executant umil al ordinelor primite de la Bruxelles - 21 octombrie 2025