Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a respins, miercuri, o sesizare împotriva unei tipografii care a refuzat printarea unor afișe care conțineau mesaje despre violența împotriva comunități LGBT, au declarat pentru G4Media.ro surse din Consiliu.
Colegiul CNCD ar fi acordat, în acest caz, prioritate libertății de conștiință. Reprezentanții tipografiei au invocat motive ce țin de libertatea conștiintei, spunând că nu vor să promoveze astfel de mesaje.
Reamintim că, în toamna anului trecut, patronul unei tipografii din București a fost acuzat de lesbofobie de către activista Oana Dorobanțu, lesbiană și responsabilă cu comunicarea într-o asociație co-finanțată de CE, deoarece a refuzat să realizeze o comandă de materiale pro-lesbianism, după cum a relatat atunci RostOnline.

- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare), despre dezastrul de la Praid: Este efectul trădării interesului național și al cedării unei zone strategice din inima României în mâinile unei organizații cu agendă antiromânească - 10 iunie 2025
- Un nou experiment în Educație. Bacalaureatul devansat bulversează orarul și trimite elevii în online - 10 iunie 2025
- Comentariul zilei: Se înființează Poliția Minții, care va monitoriza modul în care mintea dascălilor stă la școală - 9 iunie 2025
LGBT este o organizatie terorista care trebuie interzisa.