Declarațiile ministrului Educației, Daniel David, privind creșterea normei didactice pentru profesori nu au trecut neobservate.
În acest sens, ne-a atras atenția un comentariu distribuit pe pagina de Facebook „Jurnalul unui profesor”, o comunitate dedicată profesorilor și elevilor.
„Se înființează Poliția Minții, care va monitoriza modul în care mintea dascălilor stă la școală.
La nivelul fiecărei unități de învățământ se va crea Comisia Gândirii Școlare (CGS). Profesorii vor fi sunați de 3 ore pe zi și, pentru a dovedi că sunt conectați la lecții, vor trebui să răspundă prompt „Mă gândesc la școală!”
De asemenea, pentru a primi salariul, cadrele didactice vor completa lunar o declarație pe proprie răspundere că își fac 8 ore pe zi scenarii didactice. Declarația poate fi depusă online, fiind validată apoi fizic, la secretariat.
Nota bene: Pentru realizarea normei zilnice de 8 ore cu mintea la lecții, visele din timpul nopții în care au inspecții nu vor fi luate în considerare!”

- Comentariul zilei: Se înființează Poliția Minții, care va monitoriza modul în care mintea dascălilor stă la școală - 9 iunie 2025
- Ministrul Daniel David: Vreau ca zilnic mintea profesorilor să fie dedicată școlii și copiilor măcar 8 ore - 9 iunie 2025
- Europarlamentarul Claudiu Târziu: Drumul sigur spre dezastru – taxele care distrug inițiativa și compromit viitorul economic al României - 9 iunie 2025