Comisia Europeană anunță că 18 state membre, inclusiv România, solicită împrumuturi de cel puțin 127 de miliarde de euro pentru cheltuieli militare

Comisia Europeană a anunțat că 18 state membre, inclusiv România, solicită împrumuturi de cel puțin 127 de miliarde de euro în cadrul instrumentului „Acțiunea pentru securitatea Europei” (SAFE).

Se preconizează că SAFE va mobiliza investiții în valoare de până la 150 de miliarde de euro, până la termenul de 30 noiembrie 2025, data limită pentru depunerea cererilor, notează Reprezentanța CE în România.

Reamintim că Guvernul a anunțat că România a transmis Comisiei Europene un portofoliu de proiecte, în vederea contractării unor împrumuturi pentru noi cheltuieli militare.

În comunicatul transmis marți seara de Guvern nu este precizată suma pe care o solicită România, după cum a relatat RostOnline.

Pe același subiect:

Ursula von der Leyen: Dacă Europa vrea să evite războiul, trebuie să se pregătească pentru război

Ursula von der Leyen vrea ca statele membre să facă achiziții militare COMUNE, similare cu cele pentru cumpărarea de vaccinuri

Ursula von der Leyen, plan în 5 puncte pentru înarmarea Europei. Vor fi mobilizate fonduri de 800 de miliarde euro, inclusiv din capitalul privat

Comisia Europeană a prezentat Cartea albă pentru apărarea europeană și planul pentru înarmare


Ne puteți urmări și pe Telegram: https://t.me/RevistaRost


Spune-ți părerea

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.