Parlamentul European (PE) se reunește miercuri și joi în sesiune plenară la Bruxelles, având pe agendă subiecte precum bugetul multianual UE, strategia europeană privind migrația și egalitatea de gen.
Miercuri, 12 noiembrie, va fi prezentat primul raport anual privind migrația și instituirea rezervei de solidaritate. Potrivit propunerii Comisiei Europene, statele membre fie vor accepta migranți pe teritoriul național, fie vor contribui financiar pentru fiecare persoană refuzată.
Reamintim că, referitor la poziția României față de acest subiect, președintele Nicușor Dan a afirmat recent că „nu avem această problemă, deci nu există nicio preocupare față de problemă”, problema fiind migrația, după cum a relatat RostOnline.
Tot miercuri, Parlamentul European va dezbate bugetul multianual al Uniunii Europene pentru perioada 2028-2034. Miza este uriașă, iar decizia privind o eventuală comasare a fondurilor europene ar afecta agricultura și finanțarea pentru fermieri.
De asemenea, europarlamentarii vor discuta miercuri despre strategia UE privind egalitatea de gen, precum și despre Legea europeană a climei.
Joi, 13 noiembrie, vor fi prezentate concluziile reuniunii Consiliului European din 23 octombrie 2025. Atunci, șefii de stat sau de guvern din UE au reafirmat sprijinul ferm al UE pentru Ucraina și au discutat despre utilizarea activelor rusești înghețate pentru înarmarea și reconstrucția Ucrainei, precum și despre modul în care UE poate contribui la o pace justă și durabilă.
De asemenea, eurodeputații va intra la vot pachetul de simplificare privind sustenabilitatea. Proiectul de lege intenționează să reducă numărul firmelor care fac obiectul cerințelor de raportare, reducând în același timp birocrația pentru a facilita respectarea obligației de diligență pentru întreprinderi.
- Claudiu Târziu: Cerem abrogarea imediată a Legii Vexler! Protest pe 15 ianuarie, de la ora 18:00, în Piața Universității din București - 30 decembrie 2025
- Academia Română: Identitatea poporului de pe ambele maluri ale Prutului este românească. Eminescu este liantul spiritual al românilor de pretutindeni - 30 decembrie 2025
- Sf. Gherasim de la Tismana, ultimul Crăciun la penitenciarul de la Târgu Ocna (1951): Aici va fi într-o zi pelerinaj. Acum pare cu neputinţă, dar dincolo de mijloacele omeneşti există o iconomie divină şi ea va renaşte omenirea - 25 decembrie 2025

Un comentariu la „Parlamentul European se reunește în sesiune plenară la Bruxelles. Bugetul UE și migrația, printre subiectele anunțate”
Comentariile sunt închise.