Patriarhia Română a anunțat joi că slujbele liturgice dedicate Sărbătorii Învierii Domnului (Sfintele Paști) vor fi săvârșite la Catedrala Patriarhală istorică „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, situată pe Colina Bucuriei din București.
Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de presă al Patriarhiei Române, în perioada premergătoare sărbătorilor pascale și pe întreaga durată a acestora, Catedrala Națională nu va fi deschisă pentru slujbe sau vizitare, deoarece, în prezent, în interiorul acesteia se continuă execuția lucrărilor de pictură.
Numai slujba Vecerniei, care va preceda Procesiunea de Florii, va fi săvârșită în după-amiaza Sâmbetei lui Lazăr (4 aprilie 2026), începând cu ora 15.00, pe platoul situat în fața Catedralei Naționale.
Procesiunea de Florii va începe la ora 16.00 de pe esplanada din fața Catedralei Naționale și va ajunge până la Catedrala Patriarhală istorică, pe Colina Patriarhiei.
Programul de desfășurare și traseul procesiunii vor fi comunicate ulterior, se mai precizează în comunicat.
Pelerinii care doresc să participe la slujba Vecerniei din Sâmbăta Floriilor vor avea acces la spațiul special amenajat pe esplanada Catedralei Naționale, pentru acest eveniment liturgic, începând cu ora 14.30.
- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare), despre depozitarea gazelor românești în Ucraina: O greșeală istorică! - 13 martie 2026
- Producție comună de drone și stocarea gazului românesc din Marea Neagră în Ucraina. Ce prevăd înțelegerile semnate de Nicușor Dan și Zelenski - 13 martie 2026
- Președintele Karol Nawrocki RESPINGE prin veto împrumuturile SAFE de 44 de miliarde de euro pentru apărare: Ar da UE prea multă putere de decizie asupra Poloniei - 13 martie 2026
