Capitala și toate județele României sunt în scenariul verde, potrivit datelor anunțate, marți, 11 mai 2021, de Grupul de Comunicare Strategică (GCS).
Potrivit sursei citate, Capitala și județul Cluj sunt ultimele care au ieșit din scenariul galben.
Astfel, în București rata de infectare este de 1,49 de cazuri la mia de locuitori, iar în Cluj rata de infectare este de 1,46 de cazuri la mia de locuitori.
Cea mai mare rată de infectare este cea din București, de 1,49, iar cea mai mică, de doar 0,24, a fost înregistrată în județul Gorj, media națională fiind de 1,02.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.156 cazuri noi. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.023 de teste RT-PCR (12.769 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.254 la cerere) și 13.172 de teste rapide antigenice.
- Sf. Gherasim de la Tismana, ultimul Crăciun la penitenciarul de la Târgu Ocna (1951): Aici va fi într-o zi pelerinaj. Acum pare cu neputinţă, dar dincolo de mijloacele omeneşti există o iconomie divină şi ea va renaşte omenirea - 25 decembrie 2025
- Nașterea Domnului (Crăciunul) - 24 decembrie 2025
- Claudiu Târziu: Legea Vexler ne șterge și sfinții din icoane - 24 decembrie 2025

Comentariile sunt închise.