Înotătorul român David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatele Europene de nataţie de la Roma cu timpul de 46 sec 98/100, un nou record european stabilit în semifinalele de vineri seara, informează Agerpres.
David Popovici (17 ani), campionul mondial en titre la 100 şi 200 m liber, reuşise în serii un record al Campionatelor Europene, 47 sec 20/100.
Vechiul record european aparţinea rusului Kliment Kolesnikov (47 sec 11/100), din 28 iulie 2021 (JO de la Tokyo).
Al doilea timp din semifinale a fost reuşit de maghiarul Kristof Milak, 47 sec 76/100. Finala probei de 100 m liber va avea loc sâmbătă, de la ora 19:22 (ora României).
Recordul mondial al probei este deţinut de brazilianul Cesar Cielo Filho (46 sec 91/100), din 2009.
România este reprezentată la Europene de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial. Sportivii români vor participa în probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.

- PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului, reacție la festivalul de la Costinești: Este urât să vezi că morții sunt înjurați de către tineri fără de minte, în cântece obscene, cu simboluri satanice - 16 iulie 2025
- Promovarea vaccinării, printre mesajele de interes public din noul cod CNA - 16 iulie 2025
- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare): Guvernul face prăpăd în economiile și veniturile românilor, doar ca să acopere falimentul statului - 15 iulie 2025