La 35 de ani de la Revoluția din decembrie 1989, în Timișoara și în București se organizează o serie de evenimente comemorative.
Luni, 16 decembrie, de la ora 18.30, în Timișoara va avea loc un marș comemorativ în memoria celor care au plătit cu propria viață pentru libertatea țării.
Marșul o să pornească din Piața Maria. De acolo, traseul va cuprinde opriri simbolice la Catedrala Mitropolitană, Opera Română, Memorialul Revoluției și Cimitirul Eroilor, au anunțat organizatorii.
Mai multe detalii despre eveniment sunt disponibile pe https://35libertate.primariatm.ro/.
Un marș similar va avea loc și în Capitală, sâmbătă, 21 decembrie, de la ora 18.00, cu punct de pornire în Piața Victoriei, potrivit unui anunț primit de la organizatori pe adresa redacției.
- Citirea Bibliei și studierea limbii latine, în planul guvernului Meloni privind reforma Eduației din Italia - 20 ianuarie 2025
- Călin Georgescu îi cheamă pe români la marea horă a UNIRII NEAMULUI, pe 24 ianuarie - 20 ianuarie 2025
- Moneda euro digitală, pe agenda primei reuniuni Eurogrup din acest an - 20 ianuarie 2025