Novak Djokovic, din nou campion. Tenismanul a cucerit pentru a şasea oară trofeul în turneul de la Roma (ATP)

Tenismanul Novak Djokovic, numărul unu mondial, a câştigat pentru a şasea oară în cariera sa turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, în finala căruia l-a învins duminică în două seturi, 6-0, 7-6 (7/5), pe Stefanos Tsitsipas, anunță Agerpres.

Djokovic îi succede în palmaresul competiţiei spaniolului Rafael Nadal, recordmanul de victorii pe zgura de la Foro Italico (10), care a fost eliminat la actuala ediţie în optimile de finală.

Novak Djokovic a obţinut cu această ocazie al 38-lea său titlu de categoria Masters 1.000 ATP, stabilind un nou record. El şi-a încheiat parcursul la actuala ediţie a turneului din capitala Italiei fără să cedeze niciun set în drumul său către trofeu.