David Popovici, CEL MAI BUN SPORTIV de la CE de natație, cu cinci medalii. România, pe locul trei, după Ungaria și Polonia

David Popovici (România) a fost desemnat cel mai bun sportiv de la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, în clasamentul masculin, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanţe înregistrate în competiţie.

Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în acest clasament şi a fost urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) şi de italianul Lorenzo Galossi (897). Campionul român a cucerit cinci medalii, patru de aur, la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ştafetă 4×100 m liber şi un argint la combinata de 4×100 m liber.

În clasamentul feminin, Mary Ambree Moluh (Franţa) a fost prima în clasament cu 920 puncte, urmată de estonianca Eneli Jefimova. Sportiva franceză a cucerit aurul la 50 m spate, ştafeta 4×100 m mixt şi combinata 4×100 mixt, conform TVR.

România, pe locul trei în clasamentul pe medalii la CE de la Otopeni

Delegaţia României, cu nouă medalii, dintre care cinci de aur şi patru de argint, a încheiat pe locul trei în clasamentul pe medalii al Campionatelor Europene de înot de la Otopeni, după ce în ultima zi a obţinut un aur prin David Popovici (100 m liber) şi un argint prin Vlad Stancu (400 m liber), anunță Agerpres.

În clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0), etc. Un număr de 25 de ţări, dintre cele 42 de participante, au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.