Românul David Popovici (17 ani), cel mai rapid înotător al tuturor timpurilor! A spulberat RECORDUL MONDIAL în proba de 100 de metri și a cucerit AURUL european

Sportivul David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de la Roma.

Românul a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 46,86 secunde.

David a înotat pe culoarul cu numărul 4, cel al favoritului, în finala probei de 100 de metri liber de la Europenele organizate la Foro Italico, din Roma. A întors al doilea, dar a avut o parte secundă absolut formidabilă, anunță Gazeta Sporturilor.

A încheiat cursa în 46,86 secunde și a bătut recordul mondial deținut de brazilianul César Augusto Cielo Filho, încă din 2009, în perioada în care costumele de înot facilitau astfel de performanțe.