Senatorul Claudiu Târziu (AUR) a anunțat că a inițiat o propunere legislative privind drepturile urmașilor foștilor deținuți politici.
„Toți urmașii deținuților politici trebuie să beneficieze de aceleași drepturi!
Astăzi, copiii condamnaților politic născuți după eliberarea din pușcăriile comuniste primesc doar jumătate din drepturile celor veniți pe lume în timpul detenției unuia sau ambilor părinți.
Alături de colegii mei din AUR, am inițiat și am depus o propunere legislativă prin care dorim să îndreptăm această discriminare.
Vom milita în comisii și în plen pentru a face dreptate!”, a transmis, joi, pe Facebook, senatorul Claudiu Târziu, președintele CNC AUR.

- Premierul Ilie Bolojan a reafirmat sprijinul României pentru Ucraina, într-o convorbire cu omologul său, Denys Shmyhal - 9 iulie 2025
- Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare): Măsurile guvernului lovesc în pilonii pe care orice stat responsabil și-i protejează cu sfințenie: familia tânără și cultura scrisă - 8 iulie 2025
- Dan Negru: Deficitul de empatie este mai periculos decât deficitul bugetar - 8 iulie 2025