România a realizat o performanță istorică la Budapesta, unde a câștigat titlul de campioană europeană de junioare pe echipe la gimnastică ritmică, într-o dispută cu 36 de țări și 100 de junioare.

România a ocupat locul 1 pe echipe, cu Amalia Lică și Lisa Garac,  dar și în clasamentul pe medalii.

Gimnasta Amalia Lică a cucerit 4 din cele 5 medalii de aur puse la bătăie.

„Am dat REGINA întrecerii de junioare: Amalia Lică!

La doar 15 ani, împliniți la 11 mai, sportiva antrenată de Adriana Mitroi a cucerit nu mai puțin de 4 din cele 5 medalii de aur puse la bătaie! A devenit campioana Europei la cerc, măciuci și panglică, dar și în proba pe echipe, alături de minunata Lisa Garac. Aceasta a ocupat, la rândul ei, locul 5 în finala europeană de la minge”, a anunțat Federația Română de Gimnastică Ritmică.

Un comentariu la „România, campioană europeană la gimnastică ritmică! Fenomenala Amalia Lică a câștigat 4 medalii de AUR”