Guvernul Ungariei a ordonat raportarea obligatorie a exporturilor de materiale de construcţii considerate „strategice“, precum pietriş, ciment, rigips şi produse din oţel, scrie publicația Budapest Business Journal, citată de Știripesurse.
Ordinul a fost luat printr-un decret care conferă statului drepturi de preemţiune pentru materialele care au fost raportate la un preţ „în conformitate cu valoarea lor actuală de piaţă“.
Nerespectarea obligaţiei de raportare poate duce la confiscarea materialelor de construcţie şi amenzi.
Potrivit sursei citate, premierul Viktor Orban a dezvăluit paşii pentru a aduce sub control creşterea preţurilor materialelor de construcţii cu o săptămână mai devreme. El a spus că restricţionarea exporturilor unor materiale de construcţii va fi introdusă din toamnă după ce măsura va fi fost aprobată la Bruxelles.

- Protest la Sofia față de închiderea minelor de CĂRBUNE. Claudiu Târziu: Respect bulgarilor care au ieșit în stradă! - 2 octombrie 2023
- 16 ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române - 30 septembrie 2023
- Claudiu Târziu: Vrem să ne continuăm parcursul european, dar nu în orice condiții și în niciun caz în genunchi în fața conducerii Bruxelles-ului - 29 septembrie 2023