România, PRIMUL loc în clasamentul pe națiuni, cu 5 medalii de AUR şi 4 de argint la Campionatele Europenele de canotaj

România a cucerit 9 medalii, 5 de aur şi 4 de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Hazewinkel (Belgia), în 11 finale.

„România a participat la Campionatul European Under23 de la Hazewinkel cu 12 echipaje compuse din 38 de sportivi, care au obținut 9 medalii: 5 medalii de aur și 4 de argint. Felicitări tuturor pentru rezultatele obținute! Țara noastră se clasează astfel pe locul 1 în clasamentul pe națiuni!”, a anunțat Federația Română de Canotaj.

Prima medalie de aur a fost obţinută la patru plus unu rame masculin, de echipajul compus din Andrei-Petrişor Axintoi, Alexandru Gherasim, Florin Arteni, Alexandru-Laurenţiu Danciu şi Maria-Antonia Iancu, potrivit Agerpres.

Aur a câştigat şi echipajul de patru rame feminin, Estera Vîlceanu, Alina-Maria Baleţchi, Manuela Lungu şi Geanina Dumitriţa Juncănariu.

A treia medalie de aur a fost câştigată de echipajul de patru vâsle feminin, alcătuit din Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Drugă, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş.

Medalii de aur au fost obţinute şi la opt plus unu, feminin (Amalia Bucu, Andreea Iorgovan, Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu, Alina-Maria Baleţchi, Manuela-Gabriela Lungu, Geanina Dumitriţa Juncănariu, Alice-Elena Turcanu, Elena Şuta şi Victoria-Ştefania Petreanu) şi masculin (Andrei-Petrişor Axintoi, Alexandru Gherasim, Florin Ceobanu, Andrei Lungu, Andrei Mândrilă, Claudiu Neamţu, Florin Arteni, Alexandru-Laurenţiu Danciu şi Maria-Antonia Iancu).

Echipajul de patru plus unu rame feminin, compus din Amalia Bucu, Larisa Bogdan, Lorena Constantin, Iuliana Timoc şi Victoria-Ştefania Petreanu, a obţinut argint.

Argint a câştigat şi echipajul de dublu rame masculin, alcătuit din Andrei Mândrilă şi Claudiu Neamţu, precum şi echipajul de patru rame masculin, Sebastian Timiş, Ionuţ Pavel, Constantin-Emanuele Sterea şi Iliuţă-Leontin Nuţescu.

O medalie de argint au obţinut, la dublu vâsle feminin, Andrada-Maria Moroşanu şi Iulia-Liliana Bălăucă.

Bilanţul echipajelor româneşti în finalele de duminică a fost completat de două locuri cinci, la simplu vâsle feminin categorie uşoară (Mariana-Laura Dumitru) şi patru vâsle masculin (Gheorghe Scripcaru, Cristian-Vasile Nicoară, Dumitru-Valentin Bucur şi Gheorghe Morar).

România a participat cu 12 echipaje şi 38 de sportivi la Europenele Under-23 din Belgia.