Interzis în SUA, biruitor la Tel Aviv. Tenismanul sârb Novak Djokovic a câștigat al 89-lea titlu ATP din carieră

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul 7 mondial, a câştigat turneul ATP 250 de la Tel Aviv (Israel), aceasta fiind al treilea său titlu din 2022 şi al 89-lea din cariera sa, anunță Agepres.

Novak Djokovic, campion cu 21 de trofee de Mare Şlem în palmares, nu a avut permisiunea să participle la turneele americane, inclusiv la US Open, deoarece nu s-a vaccinat împotriva covid, motiv pentru care, în trecut, a ratat și Openul Australiei.

Duminică, Novak Djokovic l-a învins în două seturi, 6-3, 6-4, pe croatul Marin Cilic, după o oră şi 34 de minute de joc.

Aceasta este a 19-a victorie obţinută de Djokovic în 21 de confruntări directe cu Cilic, ocupantul locului 16 în clasamentul ATP.

Anul acesta, Dokovic a mai câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, pe zgură, în luna mai, iar apoi şi-a apărat cu succes titlul de Grand Slam la Wimbledon.