România a obținut titlul european și trei medalii de bronz la campionatele de Unifight din Turcia

România a obținut trei medalii de bronz și titlul european la campionatele de Unifight, care s-au desfășurat în Turcia, în perioada 17-20 octombrie, potrivit unui comunicat transmis de Federația Română de Unifight pe adresa redacției.

La încheierea Campionatului European de Unifight, România a ocupat locurile 3 pe podium (medalie de bronz) cu doar 3 sportivi din lotul inițial prevăzut (12 luptători, juniori și seniori): Panait Alexandru (85 kg), Dincă Alberto Marius (95 kg) și Dincă Cosmin Alexandru (+95 kg).

Totodată, juniorul Vladimir Nicolescot a obținut titlul de Campion European la categoria 14-15 ani, 45 de kilograme. La aceste competiții o implicare deosebită pe linie de pregătire a avut-o Directorul Tehnic al Federației Române de Unifight, domnul Mihai Gosav, sportiv internațional recunoscut, se precizează în comunicat.